wymiana filtra paliwa
Wymiana filtra paliwa – jak często należy to robić
24 września 2019
Założenie warsztatu samochodowego – krok po kroku
23 października 2019

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie podróż samochodem bez klimatyzacji, szczególnie w okresie upalnego lata. Dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się auta wyposażone w klimatyzację, a także serwis klimatyzacji samochodowej, który potrafi szybko i skutecznie przywrócić jej pełną sprawność w razie ewentualnej awarii.

Najczęściej występujące awarie klimatyzacji

Tak jak awarii może ulec samochód, tak i popsuć się mogą poszczególne jego podzespoły. Nierzadko zdarza się, że coś złego dzieje się z samą klimatyzacją. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak odwiedzić serwis. Samodzielnie trudno jest zdiagnozować przyczynę, a tym bardziej naprawić.

Niewystarczające chłodzenie

Najczęstsze przyczyny niewystarczającego chłodzenia to mała ilość czynnika chłodzącego (z powodu nieszczelności, zaniedbań serwisowych), mocne zabrudzenie filtra przeciwpyłowego, niedrożny osuszacz.

Działanie chłodzenia z przerwami

Najczęstsze przyczyny to niedrożność w obiegu czynnika chłodniczego, zabrudzony układ, duża ilość wilgoci w układzie.

Całkowity brak chłodzenia

W tym przypadku przyczyną mogą być niesprawne zawory lub awaria sprężarki. Ponadto należy wymienić brak czynnika chłodniczego oraz awarię tak zwanego elektromagnetycznego sprzęgła kompresora.

Hałas w czasie uruchamiania klimatyzacji

Odgłosy te pojawiają się na skutek poślizgu paska klinowego, uszkodzenia sprzęgła sprężarki, a także poluzowania mocowania oraz awarii tego elementu.

Problem z uruchomieniem klimatyzacji

Mała ilość czynnika i wadliwy sterownik – to główne przyczyny problemów z uruchomieniem klimatyzacji samochodowej.

Do czego prowadzi zepsuta klimatyzacja samochodowa?

Zepsuta klimatyzacja samochodowa prowadzi do kolejnych problemów, z którymi później trudniej jest się uporać. Konsekwencje awarii klimatyzacji są następujące:

  1. Zaniedbanie awarii klimatyzacji samochodowej może przyczynić się do zatarcia kompresora i dużo gorszych usterek, a w konsekwencji tego, do całkowitego unieruchomienia.
  2. Zepsuta klimatyzacja samochodowa prowadzi do bardziej lub mniej kosztownej naprawy.
  3. Niedziałająca klimatyzacja to automatycznie brak chłodzenia, które zapewniłoby kierowcy i pasażerom komfortowe warunki podróży.

Podsumowanie

Awaria klimatyzacji samochodowej to same problemy. Przede wszystkim trzeba zdiagnozować przyczynę, a następnie zaplanować naprawę. Nie każdy się na tym zna, więc należy udać się z usterką do warsztatu. W tej sytuacji właściciel auta musi liczyć się z pewnymi wydatkami – większymi bądź mniejszymi, zależnie od stopnia zaawansowania awarii. Jedno jest tu pewne – szybko wykonana naprawa klimatyzacji zmniejsza ryzyko wystąpienia poważniejszych szkód i co za tym idzie, kosztownej naprawy.

Serwisem klimatyzacji powinni zająć się fachowcy. Samodzielne naprawy lub chociaż próby zdiagnozowania przyczyny awarii mogą naprawdę źle się skończyć. Lepiej nie ryzykować i od razu udać się do specjalisty. To nie musi dużo kosztować, a sprawna klimatyzacja to bezpieczeństwo i komfort. W końcu po to jest w wyposażeniu auta, aby działała poprawnie i służyła podczas każdego wyjazdu.

Jeżeli masz jakiś problem z klimatyzacją i nie do końca wiesz, jak go rozwiązać albo na przykład nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, zgłoś się do nas. Oferujemy profesjonalną i w dodatku kompleksową naprawdę klimatyzacji samochodowych. Zatrudniamy najlepszych specjalistów, zapewniamy konkurencyjne ceny. Sprawdź ofertę na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *