Każdy posiadacz samochodu zapewne wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, że wymiana filtra paliwa powinna odbywać się regularnie i nie wolno tego zaniedbać. Jest on istotnym elementem układu paliwowego. Pytanie tylko – jak często wymiany tej należy dokonywać? I… czy częstotliwość ta zależy od rodzaju silnika?
Dzięki filtrowi paliwa paliwo podawane do silnika spełnia wszystkie wymagania i zarazem przedłuża żywotność silnika. Należy mieć na uwadze to, że bez poprawnego działania tego właśnie elementu, inne podzespoły silnika ulegają szybszemu zużyciu. Ze względu na swoje funkcje, zanieczyszcza się, zapycha, a z biegiem czasu traci sprawność. To może doprowadzić do zapowietrzenia układu paliwowego, a także do uszkodzenia wtryskiwaczy. Taki stan rzeczy mógłby doprowadzić do konieczności przeprowadzenia bardzo kosztownej naprawy.
Częstotliwość wymiany filtra paliwa może być zależna od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju silnika. Warto więc zorientować się, jak często należy to robić zarówno w przypadku silnika benzynowego, jak i diesla.
Zanieczyszczone paliwo w dieselu to duże zagrożenie dla silnika. Wynika to głównie z budowy jednostki napędowej, a także delikatnej aparatury wtryskowej. Przeważnie producenci aut informują ich użytkowników o konieczności wymiany filtra co 30-45 tysięcy przejechanych kilometrów. Czasem zdarza się, że samochód może przejechać nawet 60 tysięcy kilometrów i wszystko jest w porządku. Trzeba również mieć na uwadze to, że jeżeli auto posiada kilka filtrów paliwa, należy wymienić wszystkie. Filtry paliwa, które znajdują się w dieselu to:
Najważniejszy jest natomiast filtr zasadniczy. Znajduje się przy pompie wtryskowej i wyróżnia się wysoką zdolnością filtrowania.
Producenci aut z silnikami benzynowymi również informują właścicieli o konieczności wymiany filtrów paliwa. Tu także trzeba wziąć pod uwagę przebieg samochodu. Jeżeli oczywiście producent nie zaleci inaczej, wymiany należy dokonać od 15 do 50 tysięcy kilometrów.
Niektórzy są zdania, że nikt lepiej nie wymieni filtra paliwa, jak właśnie oni, samodzielnie. Osoby, które znają się na mechanice pojazdowej, mogą próbować. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy samochód może być nieco inaczej skonstruowany. Np. w niektórych autach benzynowych filtr znajduje się w widocznym miejscu. Wówczas wystarczy pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę oznaczenie na filtrze, które określa kierunek przepływu paliwa. Niekiedy zaś filtr ten umiejscowiony jest w zbiorniku. Wtedy najlepiej zdecydować się na wymianę filtra w profesjonalnym serwisie czy warsztacie. Niepoprawne wykonanie tej czynności, podobnie jak zanieczyszczony filtr, może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów silnika, a co za tym idzie, unieruchomić auto.
Podsumowując, wymiana filtrów paliwa jest bardzo ważną czynnością. Filtry to elementy eksploatacyjne, które zużywają się zależnie od stopnia użytkowania samochodu. Regularnie wymieniając zużyte filtry, można przedłużyć żywotność silnika i zarazem wpłynąć na jakość jego pracy, a co za tym idzie, też po części na komfort samej jazdy. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika i to właśnie temu specjaliście zlecić wymianę filtrów paliwa w swoim aucie.