Wyważenie kół

Strona główna Wyważenie kół

W naszym warsztacie zajmujemy się profesjonalnym wyważaniem kół. Przyjedź do nas, a my dokładnie zdiagnozujemy Twoje auto i w razie potrzeby wykonamy wyważenie opon przy użyciu fachowego sprzętu.

Jak rozpoznać niewyważone koła

Źle wyważone koła samochodu charakteryzują się specyficznym drganiem generowanym przez przednie opony. Odczuwa się to najczęściej podczas szybkiej jazdy, tak od 100-120 km/h. Może to skutkować z kolei zarzucaniem tylnej części pojazdu podczas zakrętów oraz wibracją karoserii. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest nierówne zużycie bieżnika, które objawia się bardziej wytartymi oponami. Poza tym niewyważone koła powoduje nieprzyjemny, niejednostajny szum.

Najczęstsze przyczyny niewyważonych kół

  • uszkodzenie felgi
  • defekt opony
  • defekt układu jezdnego
  • nierównomierne starcie bieżnika
  • nierównomierne wyważenie bębnów/tarcz hamulcowych
  • wada fabryczna opony/felgi
  • zużycie amortyzatorów

Zagrożenia jazdy z niewyważonymi kołami

Bez względu na powód źle wyważonych kół samochodu, skutki jazdy będą niemal takie same. Samo drganie kierownicy bądź karoserii powoduje duży dyskomfort, a ich następstwa mogą doprowadzić do pogorszenia sterowności pojazdu podczas jazdy i hamowania. Wcześniej wspomniane zarzucanie na boki oraz opóźnione reakcje na ruchy kierowcy są kolejnymi zagrożeniami. Nie dość, że taka jazda jest bardzo niebezpieczna, to na dodatek opony i elementy zawieszenia szybciej się zużywają.

Źle wyważone koła powodują również gorszą przyczepność, zwłaszcza podczas kiepskich warunków pogodowych.

Kiedy wyważyć koła

Wyważenie kół należy robić za każdym razem, kiedy zdejmuje się oponę z felgi. Zwykle następuje to podczas sezonowej wymiany ogumienia. Szczególnie powinni o tym pamiętać ci, którzy posiadają dwa zestawy felg z zimowymi i letnimi oponami. Ogólnie zaleca się sprawdzać wyważenie kół podczas eksploatacji co 10-15 tys. przejechanych kilometrów.

Nie czekaj – przyjdź na kontrolny przegląd do PREMIO. Zapraszamy kierowców z Poznania i okolic.

Cennik

Wyważanie kół: 15-25 zł

Dane Firmowe:

Premio Bojszczak & Bounaas
ul. Głogowska 421 A,
60-004 Poznań

Godziny Otwarcia:

Pon. - Pt. 8:00 - 17:00
Sob. 8:00 - 14:00