wulkanizacja poznań
Czym kierować się przy wyborze opon?
27 marca 2020

Auta osobowe składają się nawet z kilkunastu tysięcy części. Na przestrzeni lat, w trakcie użytkowania pojazdu, część z nich podlega zużyciu. Aby samochód był utrzymany w dobrym stanie technicznym, należy je systematycznie wymieniać. Regularne naprawy, zgodne z zaleceniami producenta, sprawiają, że auto odwdzięcza się długim i bezawaryjnym działaniem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać napraw, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest warsztat samochodowy. Warto również pamiętać, że pojazdy poruszające się po drogach publicznych muszą mieć ważny przegląd, w trakcie którego sprawdzane są wszystkie najważniejsze podzespoły.

Co sprawdza diagnosta?

W trakcie przeglądu, sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy. To od niego zależy precyzja prowadzenia pojazdu, dlatego elementy muszą być w dobrym stanie technicznym. Wszelkie luzy znacząco obniżają bezpieczeństwo, dlatego diagnosta sprawdza m.in. stan drążków kierowniczych. Jakie są kolejne etapy?

  • Układ hamulcowy, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za hamowanie. W trakcie przeglądu, sprawdza się stan klocków i tarcz hamulcowych. Ich nadmierne zużycie doprowadza do znacznego osłabienia siły hamowania. Jest to niebezpieczne zarówno na mokrych, jak i suchych nawierzchniach.
  • Przed przeglądem pojazdu, warto odwiedzić warsztat samochodowy w celu sprawdzenia stanu zawieszenia. Diagnosta skontroluje wszystkie elementy metalowo-gumowe i poszuka ewentualnych luzów.
  • Kolejną niezwykle istotną kwestią jest oświetlenie pojazdu, które powinno być w 100% sprawne. Warto pamiętać, aby kontrolować jego stan nie tylko przed przeglądem, ale również przez cały rok. Diagnosta sprawdzi także ustawienie oświetlenia. Gdy światła mijania są ustawione zbyt wysoko, mogą razić innych uczestników ruchu drogowego, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka. Z kolei gdy są ustawione zbyt nisko, oświetlają zbyt mały odcinek drogi przed pojazdem.
  • Niezwykle ważny jest też stan ogumienia. Każdy diagnosta z pewnością sprawdzi bieżnik. Zbyt zużyte opony znacząco obniżają trakcję, czyli przyczepność, co może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Powyższa lista to podstawowe elementy, na które zwraca uwagę pracownik wykonujący przegląd techniczny auta. W przypadku pojazdów z instalacją gazową, sprawdza się również jej stan oraz legalizację butli.

Co jeszcze jest sprawdzane w trakcie przeglądu pojazdu?

Oprócz wcześniej wymienionych elementów, diagnosta ocenia także ogólny stan nadwozia, czyli elementy nośne, progi, ramę i szyby. Zagląda również pod maskę, w celu zidentyfikowania ewentualnych wycieków z silnika. Ponadto, sprawdza wymagane wyposażenie pojazdu oraz działanie pasów bezpieczeństwa, wycieraczek i klaksonu.

  • Kontroli poddawany jest też układ wydechowy, które nie może być zbyt głośny. W większości przypadków za nadmierny hałas jest odpowiedzialna nieszczelność. Diagnosta sprawdzi ponadto skład spalin, które emituje silnik.

W zależności od stanu technicznego i rodzaju pojazdu, przegląd techniczny może trwać nawet 60 minut lub więcej. Profesjonalny warsztat samochodowy przygotuje praktycznie każdy pojazd do przeglądu, a także doradzi jakie naprawy i wymiany eksploatacyjne należy wykonać. Technicznie sprawny samochód zapewnia większe bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale również pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym pieszym. Warsztat samochodowy dysponuje urządzeniami, dzięki którym może sprawnie przeprowadzić drobne naprawy oraz generalne remonty silnika, zawieszenia, układu hamulcowego, wydechowego i elektrycznego w każdym pojeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *