W trasie, czy na mieście zawsze może zdarzyć się awaria, a czasami nawet stłuczka. Unieruchomienie samochodu daleko od domu to jednak problem, który rozwiązać można stosunkowo łatwo. Rozwiązaniem jest tu wezwanie lawety, która odholuje nasze auto do odpowiedniego warsztatu. Usługi tego rodzaju mają jednak swoją cenę, z którą warto się zapoznać. Być może w pewnym momencie sami będziemy musieli skorzystać z holowania?
Jeżeli z jakiegoś powodu nasze auto zostanie unieruchomione najłatwiejszym sposobem, jest odholowanie go do najbliższego, albo wybranego przez nas warsztatu w celu dokonania niezbędnych napraw. Czasami możemy skorzystać z uprzejmości innych kierowców i poprosić o holowanie auta. Jednak nie zawsze uzyskanie tego rodzaju pomocy będzie możliwe. Wiele samochodów nie ma haka na wyposażeniu, a wielu kierowców nie wozi ze sobą niezbędnej liny holowniczej. Czasami też stan naszego auta nie będzie umożliwiał tego rodzaju holowanie. Może się tak zdarzyć na przykład, kiedy powodem unieruchomienia jest stłuczka i uszkodzenie auta. Konieczne będzie wtedy wezwanie lawety.
W większości polskich miast funkcjonuje w dalszym ciągu tak zwane pogotowie drogowe. Jest to rodzaj służby, do której zadań należy między innymi udzielanie pomocy w przypadku niemożliwości uruchomienia samochodu, zwłaszcza jeżeli znajduje się on w miejscu, w którym znajdować się nie powinien, jak na przykład środek skrzyżowania, autostrada i wiele innych. Pogotowie drogowe podstawia w takiej sytuacji lawetę, która odstawia nasz samochód we wskazane miejsce. Jeżeli więc potrzebne jest holowanie aut, telefon na lokalny numer alarmowy może być tu rozwiązaniem.
Innym jest natomiast skorzystanie z usług prywatnej firmy, która świadczy usługi holowania aut. Różnica pomiędzy skorzystaniem z usług pogotowia i prywatnej firmy nie musi być znaczna. Najczęściej jest to wyłącznie cena. W wielu polskich miastach funkcję pogotowia drogowego świadczą jednak prywatne firmy, które wygrały po prostu przetarg na świadczenie tego rodzaju usług. Wybór powinien opierać się więc przede wszystkim na jakości świadczonej usługi i na jej cenie. Co warto wziąć pod uwagę? Oprócz ceny za kilometr holowania również czas dojazdu i ewentualne inne dopłaty (na przykład za właśnie dojazd).
Jeśli chodzi o różnice w cenach za holowanie pojazdu i wysokości ewentualnych opłat dodatkowych, to mogą być one znaczne. Przed zdecydowaniem się na konkretną firmę warto zatem dobrze się zastanowić, bo całkowity koszt przedsięwzięcia może być dość duży. Oczywiście w sytuacji, kiedy lawetę należy wezwać pilnie, nie ma najczęściej czasu na zastanawianie się, więc odpowiedni wybór warto podjąć wcześniej. Warto po prostu zapisać sobie numer do wybranej przez siebie firmy i zawsze mieć go przy sobie – na przykład w telefonie albo w samochodzie.
Najbardziej zbliżone są ceny z kilometr holowania. Najczęściej cena taka waha się pomiędzy złotówką, a złoty pięćdziesiąt za każdy kilometr. Warto jednak wczytać się w szczegóły ofert. Czasami trzeba będzie zapłacić za dojazd lawety do miejsca, w którym auto stanęło, a im dalej to będzie, tym zapłacimy więcej. Jeżeli konieczne będzie przechowanie auta na parkingu firmy, będzie się to wiązało również z dodatkową opłatą.
Holowanie to jednak nie całość świadczonych usług. Czasami zdarza się, że auto uruchomić można już na posesji właściciela, czy w innym miejscu. Dość często świadczoną usługą jest wypompowanie z baku paliwa, jeżeli przez pomyłkę właściciel zatankuje niewłaściwy jego rodzaj, co zdarza się zadziwiająco często.