Każde auto, nawet to najdroższe i najnowsze, może ulec awarii. W takim przypadku konieczne okazuje się skorzystanie z usług specjalisty. W każdym mieście działa wiele warsztatów samochodowych, ale nie każdy z nich jest godny polecenia. Wszyscy posiadacze samochodów chcieliby, aby serwis był fachowy, terminowy i jeszcze do tego tani. Niestety nie zawsze wszystkie te elementy idą ze sobą w parze. Za jakość świadczonych usług trzeba zapłacić i to niemałą kwotę. Najlepiej byłoby udać się ze swoim pojazdem do sprawdzonego mechanika, z polecenia.
Swoje poszukiwania warsztatu samochodowego warto, jest zacząć od popytania wśród znajomych i sprawdzenia na forach internetowych. W Sieci można znaleźć informacje na temat polecanych mechaników w wybranej miejscowości. Pierwsze wrażenie ma duże znaczenie. Wchodząc do warsztatu samochodowego, należy ocenić go pod kątem czystości i uporządkowania. Jeśli wszędzie jest brudno, to z całą pewnością będzie tak też we wnętrzu samochodu po jego wizycie w takim warsztacie. Oczywiście nie należy wymagać jakiś estetycznych pomieszczeń ani poukładanych przedmiotów niczym od linijki.
Znacznie ważniejszy jest personel, który powinien mieć doświadczenie zawodowe, najlepiej obejmujące pracę w autoryzowanej stacji obsługi. Kolejną kwestią jest podejście do klienta. Ważna jest komunikatywność i wypytywanie o szczegóły. Naprawę powinien poprzedzić szacunek kosztów, po zapoznaniu się ze stanem auta. Uzgadniany jest na tej podstawie zakres i kosztorys niezbędnych robót.
Każdy ceniący się warsztat samochodowy jest zobligowany do określenia czasu naprawy i nawet zapewnienia auta zastępczego. O wszelkich opóźnianiach klient powinien być niezwłocznie informowany. Mechanik zobowiązany jest do okazania wszystkich wymienionych części, ze szczegółowym wyjaśnieniem, co uległo awarii i dlaczego konieczna była wymiana. Jest to najbardziej istotne w przypadku rozszerzenia ustalonego wcześniej zakresu usługi. Trzeba zwrócić uwagę na zgodność rachunku z kosztorysem. Nie może być tak, że w chwili odbioru auta od mechanika klient zostanie postawiony przed faktem dokonanym w postaci większego zakresu i wyższych kosztów robót.
Jeszcze przed zostawieniem swojego samochodu w wybranym warsztacie, należy sprawdzić, czy usługodawca ma ubezpieczenie OC na wypadek zniszczenia auta, popełnionych przez pracowników błędów itd. Od razu należy sprawdzić zakres ochrony i aktualność polisy. Sprawdzana powinna być też historia samochodu, co pozwoli określić zakres prac i zamówić wcześniej potrzebne części. Dobry warsztat samochodowy zabezpiecza wnętrza naprawianego auta przed zabrudzeniem. Wszelkie dodatkowe naprawy powinny być skonsultowane z klientem. Przy odbiorze auta należy mieć na uwadze to, czy zwracane są zużyte części i resztki płynów. Wymagany jest też dokładny wykaz wszystkich wymienianych części, wraz ze spisem wykonanych czynności. Wszystko to powinno być sporządzone na piśmie i jest podstawą do ewentualnej reklamacji w przyszłości. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Osobowość drugiego człowieka ma ogromne znaczenie i dotyczy to także wyboru mechanika samochodowego. To, że ktoś jest w czymś fachowcem z zawodu wcale nie oznacza, że współpraca z nim będzie satysfakcjonująca dla obu stron. Od mechanika oczywiście wymaga się rozległej wiedzy na temat aut. Najlepszy będzie pasjonat motoryzacji, a nie osoba pracująca w swoim zawodzie tylko po to, aby zarobić na życie. Odpowiednie wykształcenie techniczne to jedno, ale dobry mechanik powinien mieć też odpowiednie podejście do klienta. Znaczenie ma kultura, życzliwość i wzbudzanie zaufania. Od dobrego mechanika wymaga się sumienności, rzetelności, profesjonalizmu, dokładności i odpowiedzialności.