Jednym z najczęstszych błędów popełnianych zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych kierowców jest używanie klimatyzacji wyłącznie latem lub w okresach gdy temperatura powietrza przekracza 20 ℃. W przypadku gdy układ jest nieużywany przez kilka miesięcy, ryzyko nieprawidłowego działania lub poważnej awarii znacząco wzrasta. W kanałach wentylacyjnych bytują różne bakteria, a nawet grzyby. Ich liczba zwiększa się w okresach, w których układ nie jest aktywowany. W takich sytuacjach mechanik samochodowy przeprowadza czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.
W okresie jesienno-zimowym wilgotność powietrza wzrasta i używanie wyłączenie nawiewu nie zawsze jest skuteczne. O układ klimatyzacyjny i stan filtrów warto dbać przez cały rok. Niejednokrotnie, właściciele samochodów skarżą się na nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji. O układ powinni dbać zwłaszcza alergicy, którzy są szczególnie narażeni na różnego rodzaju pleśnie oraz grzyby, mogące rozwijać się w przewodach wentylacyjnych. Najczęściej pojawiają się on właśnie po jesienno-zimowej przerwie. Dlaczego tak się dzieje?
W przypadku gdy klimatyzacja nie jest używana przez kilka miesięcy, istnieje duże ryzyko oddzielenia się czynnika od oleju, w konsekwencji czego może dojść do usterki lub całkowitego uszkodzenia sprężarki, która jest jednym z najważniejszych elementów całego układu klimatyzacyjnego. W takich przypadkach może pomóc jedynie mechanik samochodowy, który wymieni wadliwy element i przywróci prawidłowe działanie klimatyzacji.
Jesienią i zimą wielu kierowców ma problem z zaparowanymi szybami w swoich samochodach. W przypadku używania nawiewu, nawet z maksymalną intensywnością, prędkość odparowywania nie zawsze jest satysfakcjonująca. Wystarczy jednak włączyć klimatyzację, a wilgoć zostanie usunięta znacznie szybciej. W okresie jesienno-zimowym zaleca się, aby włączać klimatyzację minimum raz w tygodniu na 15-30 minut, niemniej jednak im częściej będziemy jej używać, tym ryzyko wystąpienia usterki, poważnej awarii i zagrzybienia układu znacząco spada. Warto pamiętać, że klimatyzacja nie tylko ochładza lub podgrzewa, ale również osusza powietrze. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, także warto włączać klimatyzację.
Kolejna istotna kwestia to szczelność układu. W trakcie eksploatacji klimatyzacji, ilość czynnika może się zmniejszać, a w jego miejsce często dostaje się wilgoć, która też może doprowadzić do awarii klimatyzacji. Mechanik samochodowy dysponuje specjalistyczną aparaturą, która wykrywa nawet najdrobniejszą nieszczelność w układzie. Regularne włączenia klimatyzacji w okresie zimowym ma wiele zalet. Jedną z nich jest wyższy komfort jazdy, dzięki ograniczeniu wilgoci w samochodzie. Kolejną kwestią jest oszczędność i zmniejszone ryzyko naprawy, które niejednokrotnie bywają bardzo kosztowne.