holowanie aut poznań
Ile może kosztować holowanie auta?
28 lutego 2020
wulkanizacja poznań
Czym kierować się przy wyborze opon?
27 marca 2020

Stan techniczny samochodu jest bezpośrednio związany z poziomem bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Nie każdy użytkownik pojazdu jest w stanie wykryć usterkę, zwłaszcza gdy zepsuta część znajduje się poza zasięgiem wzroku. W przypadku pojazdów używanych, każdy właściciel musi wykonać przegląd samochodu raz w roku. Termin ostatniego sprawdzenia znajduje się w dowodzie rejestracyjnym i należy bezwzględnie przestrzegać tej daty.

Od czego diagnosta zaczyna przegląd samochodu?

Podczas każdego przeglądu, diagnosta sprawdza stan technicznych wszystkich najważniejszych części pojazdu.

  • Kolejność sprawdzania nie ma znaczenia, dlatego każdy pracownik warsztatu diagnostycznego może wykonać przegląd według swojego planu. Ważne jest jednak, aby wszystkie elementy zostały skrupulatnie sprawdzone.

  • Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów wpływających na poziom bezpieczeństwa. Jest szczególnie istotne zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego każda lampa musi być w pełni sprawna. Diagnosta szczegółowo sprawdza oświetlenie całego pojazdu, wraz z jego ustawieniem.

  • Kolejną kwestią są opony. W przypadku gdy bieżnik jest mniejszy niż 1,6 mm, diagnosta zaleci wymianę ogumienia. Warto również pamiętać o szybach. W sytuacji gdy będą pęknięte, pracownik nie dopuści samochodu do dalszej jazdy. Kolejną kwestią jest korozja na karoserii. Jeżeli będzie jej zbyt dużo lub ogniska korozji będą znajdowały się w miejscach szczególnie wrażliwych, diagnosta również nie wyda pozytywnej opinii.

W zależności od typu i stanu pojazdu, przegląd samochodu trwa około godziny, choć niejednokrotnie może być dłuższy. Z tego względu warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Na przegląd obowiązkowo należy zabrać dowód rejestracyjny.

Kolejne czynności diagnostyczne

Następną ważną kwestią jest układ hamulcowy, który również musi być w dobrym stanie technicznym. Działanie hamulców sprawdza się na tak zwanym stanowisku rolkowym. Warunkiem przejścia tego etapu jest prawidłowe i efektywne działanie zarówno hamulca roboczego, jak i postojowego.

  • Kolejną bardzo ważną kwestią są amortyzatory, a dokładniej mówiąc ich efektywność działania, która nie może być niższa niż 40%. Ponadto, różnica w wydajności poszczególnych amortyzatorów nie może być większa niż 15%.

  • Podczas przeglądu samochodu, sprawdzane są także luzy w układzie kierowniczym i układzie zawieszenia. Urządzenie nazywane szarpakiem symuluje jazdę po nierównościach i wychwytuje wyeksploatowane elementy.

  • Niedopuszczalne są jakiekolwiek wycieki oleju lub płynu hamulcowego, które są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również mogą prowadzić do poważnej awarii.

  • Pomiar emisji spalin sprawdza się za pomocą specjalnego urządzenia. To badanie określa stan jednostki napędowej pojazdu.

Przegląd samochodu z instalacją LPG jest nieco droższy i również musi być wykonywany każdego roku. W takim przypadku diagnosta dodatkowo sprawdza ważność butli, która jest wydawana na okres 10 lat. Ponadto, za pomocą specjalnego czujnika określa szczelność całej instalacji gazowej. W przypadku wykrycia usterki, należy niezwłocznie ją usunąć i ponownie udać się do stacji diagnostycznej. W sytuacji gdy awaria jest poważna, diagnosta jest zmuszony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i przekazania go do Wydziału Komunikacji. Gdy wszystkie awarie zostaną usunięte i pojazd pozytywnie przejdzie przegląd, wówczas dokumenty można odebrać w Wydziale. Warto pamiętać, że w przypadku starszych modeli samochodów, okresowe przeglądy można wykonywać częściej, aby w razie potrzeby szybko interweniować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *