światło samochodowe
Wymiana żarówek w aucie – samemu czy nie?
23 grudnia 2019
Jak zima wpływa na klimatyzację w samochodzie?
24 stycznia 2020

Przeciętny samochód składa się z około 12 tysięcy części. Oczywiście dokładna liczba jest uzależniona od typu pojazdu, marki, wielkości i wielu innych aspektów. W trakcie eksploatacji pojazdu części ulegają zużyciu. Szybkość zużycia zależy m.in. od stylu jazdy, warunków atmosferycznych, częstotliwości wymiany oleju oraz jego jakości i wielu innych kwestii. Warto wiedzieć, że nie zawsze awaria w samochodzie jest łatwa do zdiagnozowania, nawet w przypadku doświadczonego mechanika. Warsztat samochodowy niejednokrotnie stosuje diagnostykę komputerową w celu dokładnego zlokalizowania usterki.

Diagnostyka komputerowa

W przypadku awarii samochodu, którą trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, mechanicy często decydują się na wykonanie diagnostyki komputerowej. Co to oznacza w praktyce? Nowsze samochody mają wbudowany komputer pokładowy, który na bieżąco analizuje wszystkie systemy w pojeździe. W razie gdy parametry nie zgadzają się z ustaloną przez producenta normą, komputer pokładowy zapisuje w swojej pamięci odpowiedni kod błędu. Jak diagnostyka komputerowa wygląda w praktyce? Warsztat samochodowy wykonuje całą usługę w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od konkretnego modelu samochodu.

  • W pierwszej kolejności, mechanik łączy komputer ze specjalistycznym programem diagnostycznym do samochodu, za pomocą odpowiedniego kabla. W zależności od marki, roku produkcji i typu samochodu, gniazdo do którego podłącza się kabel znajduje się w różnych miejscach. Doświadczony mechanik z pewnością szybko je zlokalizuje.
  • Kolejnym krokiem jest uruchomienie diagnostyki. Mechanik wybiera typ pojazdu, pojemność, moc silnika oraz rok produkcji i zaczyna diagnozę. Oba komputery komunikują się ze sobą, dzięki czemu użytkownik po zakończeniu diagnozy otrzymuje informację o ewentualnych błędach. Dane tego typu są niezbędne do szybkiego ustalenia przyczyny awarii, ponieważ niejednokrotnie bywa tak, że nieprawidłowości w różnych podzespołach mają takie same objawy. Diagnostyka komputerowa znacząco skraca czas naprawy.

Co można sprawdzić przy pomocy diagnostyki komputerowej?

Część osób, która nigdy wcześniej nie spotkała się z diagnostyką uważa, że za jej pomocą można dokonać analizy wyłącznie układu elektrycznego. Nic bardziej mylnego. Warsztat samochodowy oferuje sprawdzenie praktycznie całego pojazdu, począwszy od szczegółowej diagnostyki układu hamulcowego oraz systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ESP i ASR.

  • Wykorzystując diagnostykę komputerową, sprawdza się cały układ paliwowy, którego usterka może doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej.
  • W przypadków błędów w sterowniku silnika, mechanik również otrzyma informację o kodzie i będzie mógł podjąć szybkie działania w celu wyeliminowania nieprawidłowości.
  • Nie każdy wie, że diagnostyka komputerowa może być przeprowadzana nawet w trakcie jazdy. W takim przypadku mechanik otrzymuje informacje m.in. o temperaturze, ciśnieniu doładowania, o pracy wtryskiwaczy i przepływomierza oraz wielu innych wskaźnikach.

Warsztat samochodowy przy pomocy diagnostyki komputerowej, może sprawdzić także działanie klimatyzacji, immobilizera, a nawet skrzyni biegów. Dzięki ujednoliconym gniazdom, mechanik jest w stanie skontrolować praktycznie każdy samochód w krótkim czasie. Niejednokrotnie, podłączenia komputera do samochodu to pierwsza czynność wykonywana w przypadku zaświecenia się kontrolki Check Engine, która nie musi oznaczać poważnej awarii samochodu, jednak z całą pewnością nie należy jej lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *