samochody w śniegu
Jak przygotować samochód na świąteczny wyjazd?
13 grudnia 2019
Diagnostyka komputerowa – na czym polega?
15 stycznia 2020

Zepsuta żarówka to teoretycznie drobna usterka, w praktyce jednak sprawnie działające oświetlenie pojazdu jest niezwykle istotne nie tylko w nocy, ale również w dzień. Światła w samochodzie bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Czy w przypadku awarii, samodzielna wymiana żarówek to zawsze dobry pomysł? Czy konieczne jest użycie narzędzi? Kiedy lepiej dokonać wymiany w profesjonalnym warsztacie samochodowym?

Samodzielna wymiana żarówek – jak się przygotować?

Każdy pojazd z homologacją musi mieć w pełni sprawne oświetlenie. Dotyczy to nie tylko świateł mijania, drogowych, awaryjnych, kierunkowskazów, stopu oraz przeciwmgłowych, ale również świateł do jazdy dziennej. W przypadku awarii jednej z żarówki, każdy naraża się na mandat karny. Ponadto, w takiej sytuacji widoczność drastycznie maleje, co może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Kolejne niebezpieczeństwo to słaba widoczność pojazdu z uszkodzonym oświetleniem przez innych użytkowników ruchu, która również może być tragiczna w skutkach. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wymiana żarówek.

Aby w ogóle zacząć próbę samodzielnej wymiany, na początku trzeba wyposażyć się najlepiej w cały komplet zapasowych żarówek, dlatego że nigdy nie wiadomo, która ulegnie uszkodzeniu. Praktycznie w każdym aucie, wymiana odbywa się w nieco inny sposób. Generalnie można powiedzieć, że w kilkunastoletnich samochodach jest ona mniej skomplikowana niż w nowych pojazdach, choć nie jest to żelazna zasada. Najlepszym sposobem jest próba wymiany jeszcze działającej żarówki na parkingu lub w innym zacisznym miejscu.

W taki sposób każdy kierowca może określić, czy jest w stanie samodzielnie wymienić zepsutą żarówką np. w środku nocy w ciemnym lesie. Co więcej, może również w praktyce stwierdzić, czy istnieje konieczność użycia narzędzi, a jeżeli tak, to jakich konkretnie. W przypadku gdy wymagane jest użycie np. śrubokręta płaskiego, najlepszym pomysłem jest włożenie i pozostawienie go w bagażniku. Jeżeli dojście jest skomplikowane oraz zajmuje dużo czasu, można zakładać, że samodzielna wymiana nie zawsze zakończy się sukcesem.

Wymiana żarówek w warsztacie

W przypadku nowszych samochodów, konstrukcja lampy przeważnie jest nieco bardziej skomplikowana. Ponadto, jeżeli samochód jest wyposażony w nowoczesne światła ksenonowe lub biksenonowe, wymiana żarówek staje się jeszcze trudniejsza. Co więcej, niejednokrotnie trzeba posiadać specjalne narzędzia, które znacznie przyspieszają i ułatwiają cały proces. Niestety samodzielna wymiana, szczególnie w nocy, może skończyć się uszkodzeniem elementów przytrzymujących żarówkę, w tym różnego rodzaj uchwytów. W najgorszym scenariuszu konieczna będzie bardzo kosztowna wymiana całej lampy.

W profesjonalnych warsztatach samochodowych pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie m.in. w wymianie żarówek w nowych modelach samochodów, dzięki czemu czas naprawy jest ograniczony do minimum. Ponadto, kierowca nie musi się martwić o konieczność zakupu nowego egzemplarza. W większości przypadków warsztaty mają możliwość zamówienia żarówek, dzięki czemu kierowca ma pewność, że oświetlenie zostanie wymienione na kompatybilny model i będzie tak samo skutecznie oświetlać drogę jak przed wymianą. Prawidłowo działające oświetlenie pojazdu nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa na drodze, jednak znacząco minimalizuje ryzyko niezauważenia przeszkody, takiej jak np. powalone drzewo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *