Każdy lubi robić w życiu to, co potrafi najlepiej i czym się interesuje. Jeżeli więc można połączyć pożyteczne z przyjemnym, pracę z hobby, to dlaczego w sumie tego nie robi! Niektórzy doskonale znają się na mechanice pojazdowej. Potrafią naprawić wszystko, więc myślą o tym, by otworzyć własny warsztat samochodowy. Nie wiedzą jednak, jak się tym zająć. Poniżej kilka wskazówek.
Warsztaty samochodowe oferują różnego rodzaju naprawy, konserwację, a także przebudowę pojazdów samochodowych. Ponadto wykonują wszelakie naprawy mechaniczne, elektryczne, elektroniczne, nadwozia itd. Do tego proponują przeglądy, lakierowanie i malowanie, zakładanie i wymianę opon, instalację części i akcesoriów w samochodach. Zakres usług świadczonych przez każdy warsztat może się nieco od siebie różnić. W końcu o ofercie decyduje właściciel. Nierzadko wpływ na to ma doświadczenie pracowników.
Osoba, która chce otworzyć własny warsztat, nie musi mieć żadnych uprawnień, licencji czy na przykład pozwoleń. Ważne jest tylko to, aby go odpowiednio wyposażyła. Podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii, mierniki – to i wiele więcej będzie trzeba zakupić przed rozpoczęciem działalności. Ponadto warsztat musi być wyposażony w standardowe narzędzia typu komplety kluczy, prasa hydrauliczna czy chociażby przyrządy do regulacji sprzęgieł, ściągaczy itd. Tak więc właściwie dla osoby, która pragnie mieć własny warsztat, a do tego doskonale zna się na samochodach oraz ich naprawie, nie będzie miała z tym najmniejszego problemu, gdyż będzie wiedziała, jak wyposażyć to miejsce.
Poniżej kilka wskazówek, jak założyć własny warsztat naprawy pojazdów samochodowych.
Warsztaty samochodowe można prowadzić pod każdą formą. Najczęściej założyciele wybierają jednoosobową działalność gospodarczą.
Tak jak każdą inną firmę, warsztat trzeba zarejestrować w CEIDG. Jeżeli warsztat ten ma dodatkowo sprzedawać towary lub usługi objęte opodatkowaniem VAT, powinien złożyć specjalny formularz VAT-R – druk służący do rejestracji przedsiębiorcy, jako czynnego lub zwolnionego z podatku od towarów i usług. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
Najczęściej wybór pada na 45.20.Z. Jeżeli warsztat ma zamiar sprzedawać części lub akcesoria do samochodów, powinien jeszcze wybrać PKD 45.32.Z. Niektóre warsztaty chcą jednocześnie naprawiać motocykle. Wówczas dochodzi PKD 45.40.Z.
Jeżeli warsztat będzie własnością podatnika, najkorzystniejszą formą będzie ryczałt. W przypadku wynajmowanego lokalu i jeśli materiały będą wrzucane w koszty, warto zastanowić się nad opodatkowaniem na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
To sprawa indywidualna. Wiele zależy od tego, kogo będzie obsługiwał ten warsztat – klientów indywidualnych czy firmy również. Początkowo może to być działalność zwolniona z VAT. Z czasem korzyści przyniesie bycie czynnym podatnikiem VAT. Warto na spokojnie przemyśleć tę kwestię.
Osoba otwierająca własny warsztat musi opłacać składki ZUS. W tym też celu powinna zgłosić się z odpowiednimi dokumentami, formularzami. Jeżeli zamierza prowadzić jednoosobową działalność, będzie płacić składki tylko za siebie. W przypadku zatrudniania pracowników również za nich.
Właściciel warsztatu samochodowego może założyć odrębne konto firmowe, ale nie zawsze musi. Czasem w zupełności wystarczy osobiste konto przedsiębiorcy.
Otwierając własny warsztat trzeba zwrócić uwagę na kilka innych spraw jak: