Założenie warsztatu samochodowego – krok po kroku
23 października 2019
piszczące hamulce
Piszczące hamulce – o co chodzi?
26 listopada 2019
Show all

Co kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

przegląd samochodu

Trzeba przyznać, że przegląd samochodu czy każdego innego pojazdu to nie tylko przykry obowiązek, który też wiąże się z pewnego rodzaju wydatkiem, ale rutyna, która zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Ma zarazem wpływ na komfort użytkowania auta. Każdy samochód raz na jakiś czas musi pojawić się na Stacji Kontroli Pojazdów. To obowiązek jego właściciela.

Kiedy na badanie okresowe pojazdu?

Termin wskazujący na to, kiedy właściciel auta musi ostatecznie pojawić się z nim na Stacji Kontroli Pojazdów, jest ustalany przy każdej wizycie. Pracownik stacji wyznacza datę kolejnego spotkania, notując ją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przegląd samochodu osobowego

Nowym samochodem na pierwsze okresowe badanie techniczne muszą wybrać się przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd powinien odbyć się przed upływem dwóch lat. Jeżeli auto ma więcej niż 5 lat, przegląd musi być przeprowadzany co roku.

Przegląd taksówek, samochodów zabytkowych i tzw. „elek”

Taksówki i pojazdy nauki jazdy muszą przechodzić przegląd co roku, niezależnie od daty pierwszej rejestracji. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa samochodów zabytkowych. Jeżeli nie są używane, nie muszą być poddawane badaniom technicznym. Wszystko wygląda inaczej, kiedy wykonuje się za ich pomocą działalność zarobkową. Wówczas badanie okresowe stanu technicznego musi być przeprowadzane każdego roku.

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu

Istnieją sytuacje, w których wymaga się natychmiastowego przeprowadzenia badania technicznego samochodu.

  1. Ma to miejsce na przykład wtedy, kiedy prywatne auto ma zostać przystosowane do nauki jazdy albo służyć, jako taksówka.
  2. Dodatkowe badanie jest konieczne w sytuacji, gdy policja stwierdzi, że auto zagraża bezpieczeństwu.
  3. Takie badanie trzeba wykonać niezależnie od terminu, gdy auto uczestniczy w wypadku lub kolizji.
  4. Badanie może być również przeprowadzone na życzenie właściciela w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Przeważnie kierowcy postępują w ten sposób, wybierając się w daleką podróż.
  5. Przegląd to też dobra metoda na sprawdzenie czy kupowane auto jest tak sprawne technicznie, jak mówi o nim jego wciąż aktualny właściciel.

Podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, przegląd samochodu to dla wielu osób bardzo przykry obowiązek, bo teraz czeka się bardzo długo nie tylko w kolejce, ale i w pomieszczeniu, w którym auto jest już sprawdzane. Co więcej, za to wszystko trzeba jeszcze zapłacić. Trzeba jednak zmienić podejście do tematu przeglądów z uwagi na to, że zwiększają bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i osób będących uczestnikami ruchu drogowego. Co więcej, pomagają w unikaniu kosztownych napraw samochodu. Wystarczy wcześniej wymienić drobny element, by tym sposobem wyeliminować konieczność wymiany znacznej części samochodu.

Przegląd faktycznie może denerwować, bo to jednak czas i pieniądze, ale nie podchodźmy do tego w ten sposób. Należy też mieć na uwadze to, że bez ważnego przeglądu auto nie może być dopuszczone do ruchu. Aktualnie Stacji Kontroli Pojazdów jest całkiem sporo. To automatycznie zwiększa możliwości satysfakcjonującego wyboru. Teraz bez względu na wiek samochodu można wybrać się nim na przegląd i sprawdzić stan techniczny. Plusem jest tu to, że nie trzeba za każdym razem jechać na tę samą stację. Za każdym razem można wybierać inną. Warunek jest tylko jeden – przegląd musi być zrobiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.