piszczące hamulce
Piszczące hamulce – o co chodzi?
26 listopada 2019
światło samochodowe
Wymiana żarówek w aucie – samemu czy nie?
23 grudnia 2019

Świąteczne wyjazdy do rodziny niejednokrotnie wiążą się z koniecznością pokonania nawet kilkuset kilometrów w stosunkowo krótkim czasie. Druga połowa grudnia to niezwykle intensywny czas, w którym kupujemy prezenty dla najbliższych, pracujemy i załatwiamy dziesiątki innych ważnych spraw. Przed każdą dłuższą trasą należy sprawdzić stan techniczny samochodu, zwłaszcza że warunki drogowe w grudniu bywają bardzo trudne. Czy serwis samochodowy oferuje kompleksowe sprawdzenie pojazdu? Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalistów? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań auta do pokonania długiej trasy?

Podstawowe czynności

Choć wymiana ogumienia na zimowe powinna nastąpić znacznie wcześniej, warto przypomnieć, że w grudniu ryzyko wystąpienia obfitych opadów śniegu oraz ujemnych temperatur jest bardzo duże, dlatego wysokiej klasy opony zimowe to absolutna podstawa. Kolejną czynnością, którą można wykonać samodzielnie lub z pomocą innej osoby jest sprawdzenie oświetlenia i sygnału dźwiękowego w pojeździe. Niezwykle ważne jest, aby każda żarówka była sprawa, ponieważ grudniowe słońce zachodzi bardzo wcześnie. Wymiana żarówki w przypadku nowych samochodów, ze względu na stopień skomplikowania i możliwość uszkodzenia uchwytów, powinna odbywać się poprzez serwis samochodowy.

Następnie warto sprawdzić poziom wszystkich płynów, w tym hamulcowego, wspomagania kierownicy, chłodniczego, a także stan oleju silnikowego. Ponadto, warto uzupełnić do maksimum zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarza nawet w bardzo niskich temperaturach. Warto również mieć na wyposażeniu skrobaczkę do szyb, odmrażacz do zamków i oczywiście koło zapasowe, trójkąt bezpieczeństwa, apteczkę, lewarek oraz kamizelki odblaskowe.

Serwis samochodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Jednym z najważniejszych układów, które w bezpośredni sposób odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego jest układ hamulcowy, który bezwzględnie musi być w pełni sprawny techniczne. Jeżeli kierowca stwierdzi, że wydajność zmalała lub zapaliła się kontrolka układu ABS, profesjonalny serwis samochodowy to najlepsze wyjście z sytuacji. Choć wymiana klocków, tarcz lub czujników nie jest bardzo skomplikowana, w przypadku braku podnośnika lub choćby najazdu, zajmuje dużo czasu. Co więcej, niezbędne są różnego rodzaju narzędzia, które nie zawsze są w posiadaniu kierowcy.

Kolejną ważną kwestią jest zbieżność. Jeżeli kierujący autem zaobserwuje, że pojazd sam skręca w prawo lub w lewo, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że jest niezbędne jej ustawienie. Takie usługi oferuje serwis samochodowy. Przy okazji ustawiania zbieżności, warto także wyważyć koła, szczególnie jeżeli niedawno były wymieniane. Jeżeli przed świątecznym wyjazdem wypadnie data wymiany rozrządu, nie należy odkładać jej na później. Zerwany łańcuch rozrządu jest jedną z najpoważniejszych awarii, która może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia jednostki napędowej. Profesjonalny serwis samochodowy nie tylko wymieni rozrząd, ale również olej silnikowy oraz wszystkie filtry.

Odpowiednie przygotowanie pojazdu na świąteczny wyjazd nie gwarantuje bezpiecznego dotarcia do celu, jednak znacząco ograniczy możliwość wystąpienia poważnej awarii samochodu. Nawet jeżeli auto wydaje się być sprawne, warto skorzystać z wizyty diagnostycznej w serwisie, podczas której mechanicy dokonują oględzin i kompleksowo sprawdzą aktualny stan techniczny pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *